Hétfőn útjára indult az Új Kezdet – Tavaszi Vállalkozás Indító Minikurzus. Ha lemaradtál az 1. részről, itt tudod elolvasni.
Ma egy olyan csapdára hívom fel a figyelmedet, amibe sajnos a legtöbb vállalkozó belesétál.
Velem is ez történt.
Amikor elkezdtem a vállalkozásomat építeni, akkor rengeteg szakmai anyagot olvastam, fordítottam, hogy még több és több tudásom legyen, mert azt hittem, hogy azt fogják az ügyfeleim számon kérni rajtam, és hogy nem fogok tudni nekik segíteni. De mindaddig, amíg csak szakmailag fejlesztettem magamat, nem jöttek az ügyfelek. Hiszen miért is jöttek volna.
Ilyen sajnálatos helyzetekbe azért kerülünk, mert kialakítanak bennünk egy gondolatot. Ez a gondolat alapozza meg a vállalkozók csapdáját:
A sikered kizárólagos kulcsa a szakmai ismeret. (Ez nem igaz!)
Üdvözöllek Csaba vagyok!
Azért dolgozom, hogy a nagy álmokkal rendelkező kisvállalkozók olyan könnyen tudják megvalósítani az üzleti céljaikat, mint amilyen könnyen megálmodták azokat.
2014 óta tanácsadással, tréningekkel, mentorprogramokkal segítem a hozzád hasonló fejlődni vágyó vállalkozókat.
Ez az, ami a legnagyobb gondot okozza a vállalkozókban. Sőt nagyon sok esetben emiatt sokan bele sem mernek vágni a vállalkozásukba. (Te ne tedd ezt, segítek, hogy másképpen csináld!)
Ha csak szakmailag fejleszted magadat, akkor rengeteg időt és pénzt veszítesz! Ráadásul a gondolkodásmódod is szakmai lesz. Nagyon jól megtanulsz beszélni a szakmádról, az iparágadról, a termékeidről. Szakmai nyelven, ami szintén hiba. Hiszen az ügyfél alapvetően nem erre kíváncsi. Az ügyfelek nem termékeket és szolgáltatásokat akarnak és nem is szakmai ismereteket, hanem MEGOLDÁSOKAT.
Oké oké, – mondhatod – de akkor mit csinálj?
Hogyan lehet ebből a csapdából kiszabadulni?
Meg kell értsd azt, hogy vállalkozóként sokkal több dologra kell odafigyelni, mint alkalmazottként.
Amikor vállalkozóvá válsz egy új szakmába vágsz bele. Sőt… vállalkozónak lenni egy életmód.
És ennek a vállalkozói életmódnak 3 aspektusa van.
A szakmai ismeretek az egyik fontos aspektus, ami szükséges, de nem elégséges a sikerhez.
Nem az nyer az üzletben, aki a legjobbat terméket készíti, vagy a legjobb szolgáltatást nyújtja. Ez túl kevés a sikerhez.
Ha megnézed a konkurenciádat, akkor nem azért eredményesebb, mert ő annyival jobb terméket árul, vagy szolgáltatást nyújt, vagy mert több pénze van. A sikere azon múlik, hogy hogyan fókuszálja az energiáit.
Ha te kizárólag abban látod a sikered kulcsát, hogy tovább fejleszd magad szakemberként, ha úgy gondolod, hogy így fogod legyőzni a versenytársaidat, akkor most szólok, hogy tévúton jársz és kudarcra vagy ítélve.
Ha olvastad Barbi történetét az előző részben, akkor láthattad, hogy egy idő után rájött, hogy szüksége van még valami másra is. És elkezdte fejleszteni magát más területeken is.
Ha elkezdesz figyelni a vállalkozói életmód másik két aspektusára, akkor rálépsz az üzleti siker valódi útjára.
A lényeg: Nem elég csak a szakmai részre fókuszálni. Félre ne érts. Szakmailag igenis képezni kell magunkat. Ez elengedhetetlen. Csak épp az üdvösséghez nem elég.
De akkor mire kell még figyelned?
Úgy tűnik rengeteg dologra. Mivel én rendszerező szemléletmóddal működöm, ezért ezt a rengeteg dolgot összegyűjtöttem. És két nagy területre osztottam. Ezek lettek az én világomban a vállalkozói élet aspektusai.
Mi a vállalkozói életmód másik két aspektusa?
Milyen hatása van ezeknek a vállalkozás fejlődésére, az üzleti sikerre?
Hogyan lehet ezekben fejlődni?